TeknoMania Bilişim Platformu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Unix Sistemlerin Temelleri

YazarMesaj
Admin
Yönetici
Yönetici
Admin

Unix Sistemlerin Temelleri Empty
MesajKonu: Unix Sistemlerin Temelleri   Unix Sistemlerin Temelleri Icon_minitimeC.tesi Ağus. 02, 2008 1:51 pm

Linux bildiğimiz üzere UNIX kökenli bir işletim sistemidir. Bu nedenle güvenlik konusuna girmeden önce UNIX tabanlı sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak büyük bir önem taşımaktadır.
Unix Sistemlerin Temelleri 02062008_1
Kernel donanım ile iletişim kurulduğu kısımdır. Linux ve Unix işletim sistemlerinin kernelleri modüler yapıdadır, yani kernele yeni şeyler ekleyebilir ve kernelden istemediğiniz özellikleri çıkarabilirsiniz. Kernel’deki modüllerde iki grupta toplanıyor

1. Statik modüller
2. Dinamik modüller

Statik modüller işletim sistemi kurukduğunda otomatik olarak kernelde tanımlanmış olan modüller bu modüller bilgisayar çalıştıkça çalışacaktır, istemediğiniz sabit modülleri kaldırabilirsiniz. Dinamik modüller ise bizim tarafımızdan isteklerimizde göre sonradan eklenen modüllerdir. Modüllere kısaca aygıt sürücüleride denebilir, ancak farklı fonksiyen işlemleri gerçekleştirmek içinde modüller yazılıp kernele dahil edilebilir. Örneğin bir sensörden devamlı veri okumak için yazılmış bir modül kernele eklenerek işletim sisteminin bir özelliği haline getirilebilir. Sisteme yüklenen modüller /proc/modules dizininde yer alırlar.
Unix Sistemlerin Temelleri 02062008_2
Kernele ne kadar çok modül yüklenirse işletim sisteminin hızı o derecede yavaşlamaktadır. Bu nedenle gereksiz modüllerden kaçınmak gerekmektedir.

kaynak: linuxmasasi.com
https://teknomania.yetkin-forum.com

Unix Sistemlerin Temelleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-